Bli med inn i de nye omsorgsboligene: Nå kan du søke
De er moderne, sentrale og tilrettelagt for å kunne bo hjemme lengst mulig. Omsorgsboligene på Aurskog står snart klare. Nå kan du se bilder, og det er åpnet for å søke om plass!
– Omsorgsboligene på Aurskog er veldig og godt tilrettelagt slik at innbyggerne våre skal kunne bo lengst mulig hjemme. De er tilrettelagt for brukergrupper som har behov for pleie og omsorg med store bad og soverom i tilknytning til badet. De 8 boligene er fordelt på de tre byggene. Det er veldig fine utearealer både på bakkeplan og takterasse. Det er også en fin storstue i u-etg som man kan ta med seg gjester om det er behov, sier kommunalsjef Linda Jørgensen i Aurskog-Høland kommune.
- Prosjektet skrider fremover, og du kan ta en titt og se hvor fint det blir. Se bilder nederst i saken!
Drivhus og takterrasse
– Området er sentralt beliggende, rett over parkeringsplassen på nordsiden av kjøpesentret på Aurskog. Dette er første byggetrinn i en større utbygging, sier prosjektleder Per Morten Ødegaard i Aurskog-Høland kommune.
Kommunestyret vedtok høsten 2022 å kjøpe 9 omsorgsboliger for målgruppen eldre i Sentrumshagen på Aursmoen. Etter opprinnelig fremdriftsplan skulle boligene være ferdig i fjerde kvartal 2024, men byggestart ble utsatt cirka ett år på grunn av økende materialpriser og lav etterspørsel.
Omsorgsboligene skal være ferdige i månedsskifte august/september i år, noe som er foran revidert fremdriftsplan. Første byggetrinn av Sentrumshagen består av 49 selveierleiligheter i varierende størrelse fra 42 – 132 kvm BRA, og 23 rekkehus fra 105 – 159 kvm BRA.
Prosjektet er tilrettelagt for at eldre mennesker skal kunne bo hjemme lengst mulig. Beboere får også tilgang til drivhus, felles takterrasser med plantekasser, gjesteleilighet, delings-bod mv.
– Tegningene ble justert til å imøtekomme Husbankens krav til investeringstilskudd som kommunen har fått innvilget på cirka 13 millioner kroner for 8 omsorgsboliger. Den niende kan vi fritt disponere, slik at den eventuelt kan benyttes til personalbase i fremtiden, sier Ødegaard.
Slik søker du
– Hovedvilkårene for omsorgsbolig er slik at du må være over 67 år og ha behov for helsetjenester på ulike tider av døgnet. Du må også ha bodd i kommunen de siste to årene forut for søknaden, sier Jørgensen.
Du finner «Søknad om helse- og omsorgstjenester» på kommunens nettsider:
Dersom du ikke har tilgang til internett, kan du kontakte innbyggertorget (på rådhuset) for å få søknadsskjema i hånden, eller tilsendt per post. Ved behov kan Tildeling gi mer informasjon og veiledning.
Forfatter: Kari Aasberg Bradley
Sist endret: 27.05.2025