Kommunestyret live: Året som gikk
Hva var de viktigste hendelsene i året som gikk, og hvilke muligheter og utfordringer ligger foran oss? Årsrapport for året som gikk står på planen i kommunestyret. Politikerne skal også behandle saker om skjenking, barnehagemelding og gamle Hofmoen skole. Møtet blir filmet, og du kan se det sak for sak her.
Kommunestyret går av stabelen onsdag 13. mai klokken 18.00, i kommunestyresalen på rådhuset.
Hvem stemmer hva - digital stemmegivning
Nysgjerrig på hvem som stemmer hva? Nå kan du se stemmegivningen direkte på skjerm! Velg «projektor» til høyre under bildet for å se hvem som stemmer hva.
Året som gikk
Kommunestyret skal behandle årsrapport 2025. Årsrapporten er kommunedirektørens presentasjon av kommunens resultater og regnskap. Rapporten viser hvilke områder og aktiviteter kommunen har jobbet med og levert i året som gikk, og den sier også noe om hvilke muligheter og utfordringer som kan ligge foran oss i årene fremover.
– 2025 har vært et år der en mer urolig verden i økende grad har påvirket også kommunenes hverdag, direkte og indirekte. Økt geopolitisk spenning, mer uforutsigbarhet og sammensatte risikoer påvirker forventninger, økonomiske rammevilkår og behovet for robusthet i våre tjenester. Dette understreker betydningen av et sterkt lokalsamfunn, gode samarbeidsrelasjoner og en kommune som evner å håndtere hendelser som kan oppstå raskt og med stor alvorlighetsgrad. sier kommunedirektøren i sin innledning.
Årsrapporten for 2025 viser at Aurskog‑Høland kommune har evne til å omstille seg når det er nødvendig. Samtidig ligger det krevende prioriteringer foran oss.
– Vi står, og vil stå, i utfordringer knyttet til strammere økonomiske rammer, høy gjeld og økte kapitalkostnader, økende og mer sammensatte tjenestebehov, demografiske endringer, mangel på kompetent arbeidskraft og økte forventninger til kvalitet og tilgjengelighet i tjenestene. Skal vi lykkes framover, må vi fortsette å prioritere stramt, utvikle tjenestene, ta i bruk nye arbeidsformer, styrke forebygging og tidlig innsats, og vurdere investeringer og gjeld med et langsiktig perspektiv. Like viktig blir det å bygge en organisasjon med godt arbeidsmiljø, høy gjennomføringskraft og tydelig retning, sier kommunedirektøren.
Andre saker som behandles
- Årsregnskap og årsberetning for 2025
- Eldrerådets årsmelding 2025
- Årsmelding – Rådet for personer med funksjonsnedsettelser 2025
- Ungdomsrådets årsrapport for 2025
- Barnehagemelding 2025
- Årsrapport 2025 – Barnevernvakten
- Kontrollutvalgets årsrapport 2025
- Eierskapskontroll i Øst 110 og NKS 110 IKS
- Endring av selskapsavtale for Romerike Avfallsforedling IKS (ROAF)
- Unntatt offentligheten iht. Offl. § 21
- Overføring av eiendomshjemmel fra AHK til HIUL for gårds- og bruksnummer 38/30 – Gamle Hofmoen skole
- Aurskog-Høland kommune sin fremtidige rolle i stiftelsen Urskog-Hølandsbanen
- Søknad om skjenkebevilling – nye skjenkesteder
- Grunngitte spørsmål til kommunestyret 13.05.26
Forfatter: Kari Aasberg Bradley
Sist endret: 12.05.2026