– Kultur skal være for alle barn og unge: Ny plan for Den kulturelle skolesekken
Hver dag fylles skolene våre av nysgjerrige barn som oppdager verden gjennom læring, lek, og kultur. Den nye planen for Den kulturelle skolesekken skal sørge for at alle elever får oppleve kunst, historier og uttrykk som berører, engasjerer og gir rom for undring. Se hva som planlegges for barn og unge i kommunen vår i året som kommer.
– Målet vårt er at alle barn og unge i Aurskog-Høland skal få oppleve kunst og kultur av høy kvalitet, uavhengig av bakgrunn, skole eller årstrinn. Kultur skal være for alle, sier Gabi Valentien, koordinator for Den kulturelle skolesekken i Aurskog-Høland kommune.
Den kulturelle skolesekken (DKS) har vært en viktig del av opplæringstilbudet i Aurskog-Høland siden planen ble vedtatt i 2002. Hvert år revideres tiltaksplanen for å sikre et variert og kvalitetsrikt kulturtilbud til alle elever i kommunen. Nå er planen for skoleåret 2025-2026 klar.
Gir kulturkompetanse og kjennskap til egen historie
Planen legger opp til at hvert årstrinn får to hovedtiltak: ett innen et sentralt kulturtema, og ett som løfter fram lokalhistorie og lokalkunnskap. Slik får elevene både møte profesjonell kunst og utforske sin egen kulturarv.
– Vi ønsker at elevene både skal bli inspirert og utfordret. De skal møte kunstnere som gir nye perspektiver, men også bli bedre kjent med sin egen kommune og historien rundt seg, sier Valentien.
Siden DKS ble rullet ut i sin helhet for første gang i skoleåret 2003-2004, har tilbudet utviklet seg i takt med skoler, fagplaner og kulturfeltet. Årets plan bygger på både erfaringene fra fjoråret og føringene i den overordnede DKS-planen.
Kunst som skaper nysgjerrighet
Tilbudene spenner fra scenekunst og musikk til visuelle uttrykk, forfattermøter og lokalhistoriske vandringer. Alt skal bidra til å gi barn og unge både opplevelser og ferdigheter.
– Når barn får møte kunst og kultur på ekte, skjer det noe. De blir nysgjerrige, de stiller spørsmål, og noen ganger finner de en ny interesse eller et uttrykk de vil utforske videre. Det er akkurat det Den kulturelle skolesekken handler om, sier Valentien.
Viderefører godt samarbeid
Tiltakene for det kommende skoleåret er utarbeidet i samarbeid med skolene, lokale kulturaktører og profesjonelle kunstnere. Evalueringene fra fjorårets tiltak viser at både elever og lærere setter pris på variasjon, profesjonelle produksjoner og lokal forankring.
– DKS fungerer best når vi jobber sammen. Kunstnere, lærere, kulturskolen og kulturavdelingen, alle bidrar til at dette blir et godt tilbud. Vi håper planen for 2025-2026 kan styrke det allerede gode samarbeidet, sier Valentien.



Forfatter: Kari Aasberg Bradley
Sist endret: 15.12.2025