Ny podkastepsiode: Møt Bjørnar Fjellhaug, Aurskog-Hølands nye kommunedirektør
Publikum klapper, latteren sitter løst, og midt på scenen står en vestlending med 64 mummikopper og en ledelsesfilosofi som handler om å le, dele og se. Møt Bjørnar Fjellhaug, Aurskog-Hølands nye kommunedirektør.
Det er ikke hver dag en kommunedirektør blir introdusert med applaus fra salen, men da Bjørnar Fjellhaug gjestet podkast «Former Felles Framtid» satt applausen løst. Episoden ble spilt inn foran alle lederne i kultursalen på Bjørkelangen.
Du kan høre den her:
Bli kjent med vår nye kommunedirektør - Former felles framtid | Acast
– Jeg har blitt utrolig godt tatt imot her i kommunen, både av innbyggere og medarbeidere. Det startet allerede ved ansettelsen, og jeg storkoser meg, sa Fjellhaug.
Fra klasserom til rådhus
46-åringen er utdannet lærer og har jobbet seg opp gjennom skoleverket fra lærer til rektor, videre til skolesjef og nå kommunedirektør.
– Jeg pleier å spøke med at hvis du ikke fungerer som lærer, blir du rektor. Fungerer du ikke som rektor, blir du skolesjef. Og fungerer du ikke der, blir du kommunedirektør. Så jeg har tatt hele runden, sier han med et smil.
Safari i egen hage
Han kommer fra kommunedirektørjobben i Austrheim kommune, men i sommer tok han turen over fjellet og bosatte seg på en gård i sebrastripene sin hjembygd. Han beskriver overgangen som både stor og spennende.
– Når jeg først ikke skulle bo i byen, da ville jeg bo skikkelig på landet. Nå har jeg elg, rådyr og hare rett utenfor vinduet. Det er nesten som en safari eller flukten fra dyreskogen, forteller han.
Tøffe budsjettvalg
På spørsmål om hva som kjennetegner en god leder, svarte Fjellhaug:
– En god leder ser, lytter og er tydelig. Min filosofi er «le, del og se». Vi skal ha det trivelig, dele kunnskap og se medarbeiderne. Og så må vi lede, vise retning og stå i vanskelige situasjoner.
Den nye kommunedirektøren har en krevende oppgave denne høsten med å legge frem forslag til budsjett.
– Det smerter å måtte legge fram tiltak som påvirker både innbyggere og ansatte. Jeg sover godt til vanlig, men ikke den natten budsjettet skulle legges fram. Man tenker masse, det er et krevende mandat. Du kan ikke gjøre alle til lags, men jeg skal være sikker på at de vurderingene vi legger til grunn skal gjøre at det skal være godt både å leve og by, vokse opp og bli gammel i Aurskog-Høland og i årene framover.
Flere episoder av Former Felles Framtid finner du her: https://shows.acast.com/former-felles-framtid
Sist endret: 18.11.2025